Ako správne vybrať batoh

  • 2-1000x1000 (5)Niekto s tým problém nemá, osloví ho na prvý pohľad, alebo už dopredu vie čo presne potrebuje. Ale čo ak patríte k tým, čo stále hľadajú a nevedia pre ktorý batoh na chrbát sa rozhodnúť? Poradíme vám, čoho si pri výbere batohu všímať, aby ste vybrali ten správny. 

 

Treba si ujasniť kam ho budeme nosiť 

Potrebujeme ho do práce, na šport, či na prechádzky so psom? Na turistiku, či do školy? Je to veľmi dôležité, lebo od toho sa odvíja jeho výber. Do práce, na cestovanie hromadnou dopravou je dobré si zaobstarať jednoduchý, ale praktický batoh. Žiadne veľké rozmery nie sú žiadúce. Zbytočne by sme zaberali priestor v dopravnom prostriedku a veci v ňom by sme večne hľadali. Malý, praktický s minimálne jednou prednou kapsičkou na zips na peňaženku, mobil či kľúče, aby sme  mali  hneď po ruke to čo najviac potrebujeme. Tu sa vyplatí pozerať aj na dizajn ak si na ňom potrpíme, ak chodíme do práce oblečení elegantne, určite by to mal byť i módny doplnok, čo sa nám hodí k oblečeniu. Športový, či outdoorový dizajn pôsobí v tomto prípade nevkusne a preto by sme sa mu mali radšej vyhnúť. A prečo je batoh lepší ako kabelka? Okrem toho, že batôžky začínajú svoj veľký boom, a sú coolové, sú šetrné k našim chrbticiam. Nosenie kabelky na jednom ramene, vedie ku skolióze, vybočeniu chrbtice, a tým spojeným bolestiam hlavy, či zatuhnutých svalov krčnej chrbtice.  

khaki(1)-1000x1000 (1)Na obľúbené športové aktivity je dobré mať ďalší ruksak, ktorý bude v športovom štýle, vždy čistý a ideálne v ňom budú vždy pripravené veci na náš tréning. V športovom dizajne, sa dnes vyrába nepreberné množstvo batohov, a je teda z čoho vyberať. Nemusí byť nutne značkový, aby bol vhodný, skôr by mal byť dostatočne veľký aby sa doň vošlo všetko čo na športovú aktivitu potrebujete. Ideálne je ak má na boku vačok na fľašku s nápojom, a predný vačok na peňaženku a mobil. 

 Na voľnočasové vychádzky do prírody, či mesta je vhodné zvoliť športovo elegantný štýl, niečo menšie aby nám to zbytočne neprekážalo. Na vychádzky nepotrebujeme veľa vecí, a veľký batoh, ktorý je prázdny vyzerá nevzhľadne. 

Na turistiku by sme mali zvoliť práve, už spomínaný outdoorový batoh, ktorý je na tento typ činnosti práve robený. Unesie väčšiu záťaž a pritom nám nezaťaží chrbát. Tu je outdoorový dizajn práve žiadúci. 

Pre školopovinné deti rôzneho veku, sa vyrábajú rôzne typy ruksakov. Pre najmenších sú najvhodnejšie, vystužené aktovky, väčšinou s obrázkom obľúbenej kreslenej postavičky. Pre staršie deti sú vhodné taktiež vystužené batohy robené na väčšiu záťaž, vystuženie nereže do ramien, a chrbtica netrpí.  

 

Na kvalite záleží 

Takmer každý človek by chcel kúpiť veci za čo najmenej peňazí. I keď je to na úkor kvality. No treba si uvedomiť, že investovať do kvality sa oplatí. Ak si kúpime batoh za pár eur, s najväčšou pravdepodobnosťou ho bude musieť za rok či sezónu vymeniť. Povolí zips, utrhne sa ucho či ramenný popruh. Hlavne ak batoh neprimerane zaťažujeme. Kvalitne vypracované batohy, nemusia stáť stovky eur, no nebudú ani v najlacnejšej kategórii. Tu radím voliť zlatú strednú cestu, a za kvalitu si priplatiť.  

2-1000x1000 (3)

Hlavne nech je čistý 

Akýkoľvek batoh sa používaním špiní, opotrebováva. Veď si len predstavte kam všade ho položíte, koľko toho s vami prejde, precestuje. Dôležité je vedieť ako ho správne ošetrovať aby nám čo najdlhšie vydržal. Väčšina batohov by sa nemala prať v pračke ale radšej ručne, ak sú z textilu. Kožené či koženkové batohy umývame vlhkou handričkou, prípadne môžeme použiť sprej na koženú obuv. Tak ako naše oblečenie pravidelne perieme, pretože chodiť špinavý je nespoločenské, tak aj batoh, taška či kabelka je náš módny doplnok a tak je potrebné sa o neho starať. Deravý, roztrhaný či inak poškodený batoh, je na čase vymeniť za nový. 

Rada na záver 

Ak už kupujete batoh pre seba alebo svoje deti, dôležité je aby sa vám nielen páčil, ale aby vás oslovil. Prvý dojem aký urobil na vás, urobí pravdepodobne aj na vaše okolie.