Čo znamená označenie materiálov písmenom D?

Neviete si rady pri výbere toho správneho batohu na vaše cesty a materiál je pre vás dôležitou mernou jednotkou? Pozrite sa teda, čo znamená jednotlivé označenie polyesterových materiálov.

Označenie "D" u polyesterových výrobkov sa vzťahuje na jednotku denier, ktorá udáva hustotu vlákien materiálu. Denier (skrátene "D") je jednotka používaná na meranie lineárnej hmotnosti vlákien a je definovaný ako hmotnosť napr. 9 000 metrov vlákna v gramoch. Vyššie číslo D znamená silnejší a odolnejší materiál, zatiaľ čo nižšie číslo značí tenší a jemnejší materiál.

Polyesterové výrobky môžu byť vyrobené z rôznych denierov, čo ovplyvňuje ich vlastnosti, ako je pevnosť, odolnosť voči opotrebovaniu, hmotnosť a priehľadnosť.

Niektoré bežné deniery polyesteru zahŕňajú:

210D: Tenký a ľahký materiál, ktorý sa často používa na výrobu ľahkých batohov, tašiek alebo vetroviek.
300D: Odolný a ľahký textilný materiál, ktorý sa často používa vo vonkajších, športových a voľnočasových výrobkoch.
600D: Stredne silný materiál, ktorý sa používa na výrobu batohov, cestovných tašiek, kufríkov a športových tašiek.
900D: Silný a odolný materiál, ktorý sa často používa na výrobu batohov, cestovných tašiek a batožiny, ktoré vyžadujú zvýšenú odolnosť proti opotrebovaniu.
1680D: Veľmi silný a odolný materiál, ktorý sa používa na výrobu batožiny, batohov a tašiek, ktoré musia odolávať extrémnym podmienkam a namáhaniu.


Materiál polyester 210D je ľahký a odolný textilný materiál, ktorý sa často používa vo vonkajších a športových výrobkoch. Táto tkanina je vyrobená z polyesterových vlákien, ktoré majú silu 210 denierov (D).

210D polyester je populárnou voľbou pre batohy, stany, plachty a iné outdoorové vybavenie vďaka svojej odolnosti voči trhaniu a oderu. Navyše je tento materiál často impregnovaný povrchovou úpravou, ktorá zaisťuje odolnosť proti vode a znižuje prenikanie vlhkosti.

Materiál polyester 300D je odolný a ľahký textilný materiál, ktorý sa často používa vo vonkajších, športových a voľnočasových výrobkoch. Táto tkanina je vyrobená z polyesterových vlákien, ktoré majú silu 300 denierov (D). 

300D polyester je obľúbený pre svoju dobrú odolnosť voči trhaniu, oderu a opotrebovaniu, zatiaľ čo je zároveň ľahší ako materiály s vyššími hodnotami D, ako je 600D alebo 1680D. Je vhodný pre batohy, tašky, stany, dáždniky, plachty a ďalšie vonkajšie vybavenie, kde je dôležitý kompromis medzi hmotnosťou a odolnosťou. Tento materiál je často impregnovaný povrchovou úpravou, ktorá zaisťuje odolnosť proti vode a znižuje prenikanie vlhkosti. Navyše je polyester 300D ľahko čistiteľný a odolný voči plesniam a hubám, čo ho robí praktickým na vonkajšie použitie.

600D polyester je obľúbený vďaka svojej vysokej odolnosti voči trhaniu, oderu a predĺženému opotrebovaniu. Je to bežná voľba pre batohy, kufre, stany, nábytkové poťahy a ďalšie vonkajšie vybavenie. Tento materiál je obvykle impregnovaný povrchovou úpravou, ktorá zaisťuje odolnosť proti vode a znižuje prenikanie vlhkosti. Navyše je polyester 600D ľahko čistiteľný a odolný voči plesniam a hubám, čo ho robí ideálnym pre vonkajšie použitie.

900D polyester

Vďaka vysokej hustote vlákien je 900D polyester veľmi odolný proti opotrebovaniu, čo zaisťuje dlhú životnosť výrobkov. Často potiahnutý polyuretánom alebo inou vodeodolnou úpravou, čo zlepšuje jeho schopnosť odolávať vode a chrániť obsah pred vlhkosťou. Napriek svojej odolnosti je 900D polyester relatívne ľahký materiál, čo zjednodušuje prepravu výrobkov z neho vyrobených. Je ľahko čistiteľný a rýchloschnúci, čo zaisťuje, že vaše tašky a batohy zostanú čisté a funkčné po dlhú dobu. Polyester je odolný voči UV žiareniu a farby na ňom zostávajú živé a stále aj pri opakovanom použití a expozícii slnečnému žiareniu.

Materiál polyester 1680D je extrémne odolný a pevný textilný materiál, ktorý sa často používa v náročných vonkajších a športových aplikáciách. Táto tkanina je vyrobená z polyesterových vlákien, ktoré majú silu 1680 denierov (D). 

1680D polyester je populárny vďaka svojej výnimočnej odolnosti voči trhaniu, oderu a predĺženému opotrebovaniu. Je to častá voľba pre vysoko kvalitné batohy, kufre, pracovné tašky, stany a ďalšie vonkajšie vybavenie, ktoré si vyžaduje zvýšenú odolnosť a dlhú životnosť. Tento materiál je obvykle impregnovaný povrchovou úpravou, ktorá zaisťuje odolnosť proti vode a znižuje prenikanie vlhkosti. Navyše je polyester 1680D ľahko čistiteľný a odolný voči plesniam a hubám, čo ho robí ideálnym pre vonkajšie použitie a náročné podmienky.